بایگانی دسته: کارگاه کیک آرا

کلاس و کارگاه آموزشی تزئین کیک در شیراز (مردادماه ۹۳)

تصاویر هنرجویان کلاس و کارگاه آموزش تزئین کیک که با همکاری موسسه گردشگران و مجموعه کیک آرابرگزار شده در مردادماه ۹۳٫

تلفن: ۶۲۴۰۷۲۴ ۰۷۱۱

ضمن سپاس از نظم و مهمان نوازی مجموعه گردشگران و هنرجویان محترم شیرازی، آرزوی موفقیت روزافزون ایشان را داریم

عکس هنرجویان محترم به همراه سرکار خانم موسوی مدیر موسسه گردشگران و خانم زاهدی مدیر مجموعه کیک آرا

عکس هنرجویان عزیز و سرکار خانم مهدوی مدیر برنامه های آموزشی مجموعه گردشگران

 

 

نقاشی روی کیک

امروزه به همراه پیشرفت بسیاری از علوم و هنرها و ابداع روشهای نوین در انواع امور، هنر تزئین کیک نیز روز به روز در حال پیشرفت و ورود روشهای نوین در آن بوده است. انتقال تصاویر دلخواه بر روی کیک نیز یکی از این موارد است که روشهای مختلفی دارد:

 • انتقال تصویر روی کیک و پرکردن تصویر با استفاده از خامه و کرم کره ای(برای کیکهای با روکش خامه و کرم کره ای)

 • انتقال تصویر تکمیل شده به روش Frozen Buttercream Transfer (کیکهای خامه ای و کرم کره ای)

 • انتقال تصویر پرینت شده با مواد و رنگهای خوراکی روی کیک و بیسکوئیت

 • نقاشی روی کیک (کیکهای فوندانت)

  در این مقاله تمرکز بر روی روش آخر یعنی نقاشی کردن روی کیک فوندانت است. برای نقاشی کردن روی کیک لازم است که در درجه اول کیک شما کاملا بی عیب و نقص پخته شده و لایه های مختلف آن بدون هیچ برآمدگی و فرورفتگی روی هم قرار گیرند. چون روی این کیکها هیچگونه تزئینی به غیر از نقاشی وجود ندارد، لذا هرگونه عیبی از کیک و فوندانت پهن شده روی آن به وضوح نمایان می شود.

  در درجه دوم آیسینگی که زیر فوندانت روی کیک قرار میگیرد باید مقاومت کافی نسبت به دما داشته باشد. چراکه کیک به مدت نسبتا طولانی قرار است خارج از یخچال برای نقاشی قرارگیرد. لذا آیسینگ زیرین آن نباید شل شده باعث تغییر شکل فوندانت پهن شده روی کیک شود.

 • در درجه سوم باید فوندانت با کیفیت عالی انتخاب و روی کیک پهن شود. این فوندانت نباید آیسینگ زیر خود را جذب کرده و تغییر شکل پیدا کنند.

 • برای نقاشی روی کیک بهتر است که قبل از انجام کار، طرح مورد نظر را تمرین کرده باشید چون در صورت بروز مشکل در نقاشی روی کیک، به سختی میتوان آن را کنترل کرد.

  لازم است برای نقاشی روی کیک، ترکیب رنگهای خوراکی را بدانید و قبلا امتحان کرده باشید. ترکیب رنگهای خوراکی کمی متفاوت با رنگهای غیرخوراکی است که به دلیل ترکیبات نگهدارنده و ژلاتینی آنها می باشد.

  اگر در طرح مورد نظر شما ترکیبی از دایره یا مستطیل وجود دارد، با شابلون جای آنها را مشخص کنید و روی اثر باقیمانده از شابلون کار خود را شروع کنید تا کار تمیزتری داشته باشید.

  در نظر داشته باشید که با قلم با ظرافت میتوانید طیف رنگ و ترکیب رنگ را ایجاد کنید تا رنگهای سالید از واقعی بودن کار شما کم نکنند.

 • رنگهای مناسب برای نقاشی روی کیک، رنگهای ژله ای یا پودری هستند که با مقداری مایع رقیق یا مخلوط شده باشند. در نظر داشته باشید که رقیق بودن زیاد رنگ باعث میشود که رنگ از روی فوندانت حرکت کرده و کار تمیزی ارائه نشود. اضافه کردن مقدار بسیار جزئی نشاسته ذرت می تواند غلظت رنگ را مناسب تر کند.

   تهیه و تألیف: کیک آرا

  استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

 

 

کندیملت (Candy Melt) چیست؟ چه فرقی با شکلات دارد؟ (Candy Melts vs. Chocolate)

کندیملتس محصولاتی هستند که معمولا برای ساخت تاپرها، شیرینیها یا پوشاندن پاپ کیکهایی که روکشی مشابه شکلات دارند مورد استفاده قرار میگیرد. این محصول رنگهای مختلف داشته و ته مزه شیر دارند و قابلیت اضافه شدن انواع اسانسها را دارند. مصولات مختلف دیگری نیز با نامهای متفاوت اما ساختار مشابه وجود دارند. اغلب افراد تصور میکنند که این محصول شکلات است چون برای ساخت تاپر و شیرینیهای مشابه به کاربرده می شوند. اما کندیملتها شکلات نیستند. این محصول با ترکیب شکر و روغنهای گیاهی تهیه می شوند در حالیکه شکلات با کره کاکائو ساخته می شود.

استفاده از این محصول بسیار ساده است. تنها باید ذوب شده و در قالب ریخته شوند. یکی از ویژگیهای این محصول تنوع رنگ زیاد آن است که موارد استفاده آن جهت تزئین کیک را بسیار زیاد میکند.

تنها مشکل این محصول شیرینی زیاد آن است که باعث میشود تفاوت آنها با شکلات کاملا حس شود.

گردآوری و ترجمه: کیک آرا

استفاده از مطلب با ذکر کنبع مجاز است.

تفاوت بین تایلوس و گام تکس (Tylose vs. Gum-Tex)

گام تکس که با برند ویلتون تولید میشود، از صمغ کارایا از یک درخت تهیه می شود[۱]. تایلوس نیز نوعی کربوکسی متیل سلولز است.

هر دو این مواد به نوعی جاذب رطوبت هستند و خمیر را کشسان می کنند. همچنین با هر نوع ژلاتینی که در فوندانت باشد واکنش نشان میدهند لازم به ذکر است برای کسب خمیر مناسب مواد باید به خوبی مخلوط شده باشند. مخلوط کردن نامتناسب مواد گام و ژلاتین باعث تولید خمیر خیلی نرمی خواهد شد.

این دو ماده هر دو به روش مشابهی با فوندانت واکنش نشان میدهند و اضافه کردن مقداری از این دو پودر به فوندانت باعث سفت شدن و کشسان شدن خمیر خواهد شد.

فقط باید دقت کنید که تمام مقدار پودر را در لحظه به فوندانت اضافه نکنید. برای فوندانتهای ویلتون مقدار کمتری گام تکس نیاز دارید اما برای فوندانت سایر برندها قطعا مقدار بیشتری تایلوس یا گام تکس نیاز خواهید داشت.

تایلوس به نسبت گام تکس قدرت بیشتری دارد و لذا در صورتیکه از این پودر استفاده میکنید مقدار کمتری نیاز خواهید داشت و در اینصورت خمیر سفیدتری خواهید داشت (این پودرها به رنگ خردلی هستند و رنگ گام پیست تولید شده را از سفید به شیری تبدیل میکنند. تایلوس به دلیل قدرت بیشتر و بلاطبع مصرف کمتر، رنگ خمیر را کمتر تغییر میدهد).

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گام پیست اینجا را کلیک کنید.

ترجمه و گرد آوری توسط کیک آرا

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.


[۱]صمغ کارایا یک صمغ طبیعی است که از درختی با نام جنوس استرکولیا (genusSterculia) تهیه می گردد. از لحاظ شیمیایی، صمغ کارایا یک اسید پلی ساکارید است که از گالاکتوزهای قندی، رامنوز و اسید گالاکتورونیک  تشکیل شده است.

این ماده به عنوان عامل ضخیم کننده و امولسیون کننده در صنایع غذایی، به عنوان ملین و چسب دندان مصنوعی در علم پزشکی و همچنین  به عنوان  صمغ کتیرا به دلیل خصوصیات فیزیکی آن مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان افزودنی خوراکی شماره آن E416 است.