بایگانی دسته: تزئینات

نقاشی روی کیک

امروزه به همراه پیشرفت بسیاری از علوم و هنرها و ابداع روشهای نوین در انواع امور، هنر تزئین کیک نیز روز به روز در حال پیشرفت و ورود روشهای نوین در آن بوده است. انتقال تصاویر دلخواه بر روی کیک نیز یکی از این موارد است که روشهای مختلفی دارد:

 • انتقال تصویر روی کیک و پرکردن تصویر با استفاده از خامه و کرم کره ای(برای کیکهای با روکش خامه و کرم کره ای)

 • انتقال تصویر تکمیل شده به روش Frozen Buttercream Transfer (کیکهای خامه ای و کرم کره ای)

 • انتقال تصویر پرینت شده با مواد و رنگهای خوراکی روی کیک و بیسکوئیت

 • نقاشی روی کیک (کیکهای فوندانت)

  در این مقاله تمرکز بر روی روش آخر یعنی نقاشی کردن روی کیک فوندانت است. برای نقاشی کردن روی کیک لازم است که در درجه اول کیک شما کاملا بی عیب و نقص پخته شده و لایه های مختلف آن بدون هیچ برآمدگی و فرورفتگی روی هم قرار گیرند. چون روی این کیکها هیچگونه تزئینی به غیر از نقاشی وجود ندارد، لذا هرگونه عیبی از کیک و فوندانت پهن شده روی آن به وضوح نمایان می شود.

  در درجه دوم آیسینگی که زیر فوندانت روی کیک قرار میگیرد باید مقاومت کافی نسبت به دما داشته باشد. چراکه کیک به مدت نسبتا طولانی قرار است خارج از یخچال برای نقاشی قرارگیرد. لذا آیسینگ زیرین آن نباید شل شده باعث تغییر شکل فوندانت پهن شده روی کیک شود.

 • در درجه سوم باید فوندانت با کیفیت عالی انتخاب و روی کیک پهن شود. این فوندانت نباید آیسینگ زیر خود را جذب کرده و تغییر شکل پیدا کنند.

 • برای نقاشی روی کیک بهتر است که قبل از انجام کار، طرح مورد نظر را تمرین کرده باشید چون در صورت بروز مشکل در نقاشی روی کیک، به سختی میتوان آن را کنترل کرد.

  لازم است برای نقاشی روی کیک، ترکیب رنگهای خوراکی را بدانید و قبلا امتحان کرده باشید. ترکیب رنگهای خوراکی کمی متفاوت با رنگهای غیرخوراکی است که به دلیل ترکیبات نگهدارنده و ژلاتینی آنها می باشد.

  اگر در طرح مورد نظر شما ترکیبی از دایره یا مستطیل وجود دارد، با شابلون جای آنها را مشخص کنید و روی اثر باقیمانده از شابلون کار خود را شروع کنید تا کار تمیزتری داشته باشید.

  در نظر داشته باشید که با قلم با ظرافت میتوانید طیف رنگ و ترکیب رنگ را ایجاد کنید تا رنگهای سالید از واقعی بودن کار شما کم نکنند.

 • رنگهای مناسب برای نقاشی روی کیک، رنگهای ژله ای یا پودری هستند که با مقداری مایع رقیق یا مخلوط شده باشند. در نظر داشته باشید که رقیق بودن زیاد رنگ باعث میشود که رنگ از روی فوندانت حرکت کرده و کار تمیزی ارائه نشود. اضافه کردن مقدار بسیار جزئی نشاسته ذرت می تواند غلظت رنگ را مناسب تر کند.

   تهیه و تألیف: کیک آرا

  استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

 

 

کندیملت (Candy Melt) چیست؟ چه فرقی با شکلات دارد؟ (Candy Melts vs. Chocolate)

کندیملتس محصولاتی هستند که معمولا برای ساخت تاپرها، شیرینیها یا پوشاندن پاپ کیکهایی که روکشی مشابه شکلات دارند مورد استفاده قرار میگیرد. این محصول رنگهای مختلف داشته و ته مزه شیر دارند و قابلیت اضافه شدن انواع اسانسها را دارند. مصولات مختلف دیگری نیز با نامهای متفاوت اما ساختار مشابه وجود دارند. اغلب افراد تصور میکنند که این محصول شکلات است چون برای ساخت تاپر و شیرینیهای مشابه به کاربرده می شوند. اما کندیملتها شکلات نیستند. این محصول با ترکیب شکر و روغنهای گیاهی تهیه می شوند در حالیکه شکلات با کره کاکائو ساخته می شود.

استفاده از این محصول بسیار ساده است. تنها باید ذوب شده و در قالب ریخته شوند. یکی از ویژگیهای این محصول تنوع رنگ زیاد آن است که موارد استفاده آن جهت تزئین کیک را بسیار زیاد میکند.

تنها مشکل این محصول شیرینی زیاد آن است که باعث میشود تفاوت آنها با شکلات کاملا حس شود.

گردآوری و ترجمه: کیک آرا

استفاده از مطلب با ذکر کنبع مجاز است.

خامه

تزئین کیک با خامه برای بسیاری از افرادی که به ویژه در منزل قصد تهیه و تزئین کیک را دارند، یکی از معضلات و سختیهای کار به شمار می رود. چرا؟

چون خامه های صبحانه موجود در بازار چربی لازم برای فرم گیری مناسب تزئین را ندارند و به همین علت خیلی زود به ویژه در شهرهای گرم فرم خود را از دست می دهند. خامه ای که برای فرم دادن مناسب هست Double Cream یا خامه پرچرب هست که چربی فوق العاده بالایی داره و اگر در فیلمهای آموزشی تهیه شده در خارج از کشور ببینید حتی با همزن ساده هم میتونن اون خامه ها رو فرم بدن و دردسر کمتری دارن. حال چه می شود کرد؟

من چند تا از راه هایی را که میتونه به شما کمک کنه تا بتونین خامه بهتری برای تزئین داشته باشین را پیشنهاد میکنم شاید خامه بهتری داشته باشین.

می دونین که برای فرم دادن خامه، باید مقدار دویست گرم آن را با دو قاشق سوپخوری پودر قند (مقدار شیرینی را امتحان کنین. شاید شیرینتر یا کم شیرینتر مد نظرتان باشد) در حد مخلوط شدن، با قاشق هم بزنید و حداقل به مدت بیست دقیقه یا تا زمانی که خامه کمی سفت شدن و حالت نیمه یخ زده پیدا کند، در فریزر بگذارید. سپس بیرون آورده ابتدا با دور متوسط همزن بزنید تا تکه های خامه به اطراف نپاشد و کمی یکنواخت شود (حدود ده ثانیه) و سپس با دور تند همزن به مدت یک ربع خامه را بزنین. اما میدانید که در بسیاری از موارد این خامه تنها برای لایه های میانی کیک مناسب خواهد بود و زود باز می شود. حالا راهکارهایی که به شما کمک میکنه تا خامه تون بهتر فرم بگیره و دیرتر فرمش رو از دست بده:

فرم نگرفتن خامه به دلیل نداشتن چربی لازم هست. پس خامه تون را چربتر کنین!. اینطوری:

۱- وقتی خامه رو با پودر قند مخلوط میکنین تا فریزر بذارین، بسته به میزان چربی خامه، چهار قاشق سوپخوری پودر خامه هم بهش اضافه کنین سپس پودر قند و پودر خامه رو با خامه مخلوط کنین. از پودر خامه به تنهایی هم میتونین استفاده کنین اما طعم خیلی خوبی نداره و ترکیبش با خامه بهتره.

۲- مقداری کره رو مذاب کنین و کمی با پودر قند مخلوط کنین سپس خامه را یکباره بهش اضافه کنین و با دور تند همزن بزنین. برای ۲۰۰ میلی خامه  ۶۰ گرم کره اضافه فرمایید.

۳- خامه گیاهی را با خامه حیوانی مخلوط کنین.

۴- از راه حل جایگزین استفاده از پودر ژلاتین کمک بگیرین. در خامه های قنادی اینکار رو بهش میگن استفاده از استابلایزر. یعنی کمی ژلاتین رو با مواد دیگه به خامه به طور صنعتی اضافه میکنن که باعث میشه خامه به مدت زیاد فرم خودش رو حفظ کنه. پودر ژلاتین یا آگار آگار را با کمی آب سرد مخلط کرده بن ماری کنین و وقتی کاملا حل شد  بذارین از دمای گرم بیفته سیس به خامه و پودر قند اضافه کرده فریزر بذارین. بعدا بقیه مراحل فرم گیری خامه را طی بفرمایین.

اما به نظر من استفاده از خامه های قنادی هم صرفه بیشتری داره و هم زمان کمتری از شما میگیره. خامه قنادی را از لوازم قنادیها تهیه کنین نه قنادیها. چون قنادیها گرانتر حساب میکنن و در ضمن شما مارک خامه را متوجه نمیشین تا بدونین بعدها باید بگین از کدام مارک میخواهین. کیفیت خامه های قنادی باهم متفاوت هست.

خامه

 

 

خامه2

شاد و سلامت باشین- کیک آرا