بایگانی دسته: نکات کیک

تاریخچه و روشهای تزئین کیک

 

تزئین کیک یکی از هنرهای وابسته به محصولات شکری (فوندانت، کرم کره ای، رویال آیسینگ) است که از آیسینگ یا فراستینگ (روکش کیک) یا سایر المانهای تزئینی، برای تهیه کیکهایی چشمگیر با ظاهری زیبا استفاده میکند. کیکها را میتوان با استفاده از قالبهای سه بعدی به شکل حیوانات، مکانها و اشیاء مختلف شکل داد ویا با استفاده تکنین برش کیک به شکل دلخواه تهیه نمود.

تزئین کیک عموما به منظور جشنهای مختلف و براساس مناسبت مدنظر (نظیر تولد، عروسی، فارغ التحصیلی و…) انجام می شود. همچنین برخی کیکها به منظور جشنهای ملی، مذهبی، گروهی و قومی تهیه میشوند.

تاریخچه تزئین کیک

در دهه ۱۸۴۰ پیشرفت فرهای با قابلیت کنترل دما و ساخت بیکینگ پودر تهیه کیک را بسیار ساده کرد. حتی با کاهش تهیه کیک در دهه دوم قرن بیستم درامریکا، کیکهای تزئین شده بخش مهمی از جشنهای مهم مثل عروسیها، سالگردها، تولد و سایر مناسبتها باقی ماندند.

در سالهای اخیر کیکهای تزئین شده با فوندانت بسیار رایج شده و حتی برنامه های تلویزیونی متعددی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده اند.

 

روشهای تزئین کیک

تزیین کیک از اواسط قرن نوزدهم در فرانسه همزمان با رواج سرو دسر به عنوان یک غذای شیرین جداگانه در پایان غذای گسترش پیدا کرد. در سال ۱۹۲۹ میلادی شرکتی بنام ویلتون [۱] نخستین کلاس آموزش تزیین کیک را تأسیس کرد. این کلاس‌های آموزشی مورد استقبال بسیاری از آشپزان قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی دوم مدارس تزیین کیک ویلتون توسعه بیشتری پیدا کرد که تا به امروز نیز فعالیت این مدارس ادامه دارد. چند سال بعد از افتتاح اولین مدرسه کیک ویلتون، جوزف لمبث[۲] که پدر تزیین کیک به شمار می‌آید، کتاب خود را به عنوان روش لمبث در تزیین کیک را انتشار داد. از سال ۱۹۷۶ انجمن بین‌المللی شناسایی کیک [۳] در آمریکا تأسیس شد. این انجمن در زمینهٔ تزیین کیک و دیگر انواع شیرینی و فراورده‌های قندی به فعالیت مشغول‌است.

روشهای مختلفی که در سراسر دنیا برای تزئین کیک مورد استفاده قرار میگیرد عبارتند از:

  1. روش ویکتوریا[۴]

   بیشتر برای کیک عروسی بکار برده می‌شود. کیک عروسی ویکتوریایی یک کیک چند طبقه است که با خمیر فوندانت پوشانده شده و با گل و طرح‌هایی که با قیف قنادی با استفاده از رویال آیسینگ یا کرم کره ای ایجاد شده تزیین می‌شود

  2. روش لمبث[۵]

   روش لمبث از نام جوزف لمبث طراح کیک مشهور انگلیسی در سال‌های ۱۹۳۰–۱۹۲۰ میلادی گرفته شده‌است. در این روش کیک ابتدا با خمیر فوندانت پوشیده شده و به وسیله قیف و ماسوره طرح‌هایی چند لایه بر روی آن ایجاد می‌شود. بطوریکه یک لایه از طرحی که با قیف ایجاد شده بر روی لایه قبلی قرار گرفته و طرح حالت سه بعدی پیدا می‌کند


  3. روش ویفر میچ[۶]

   روش ویفر میچ، از انواع جدید نوع تزیین کیک است. در این روش تصویر بر روی کاغذ برنج توسط رنگ‌های خوراکی نقاشی و یا حکاکی شده و سپس این کاغذ خوراکی بر روی کیک قرار می‌گیرد

  4. چاپ با جوهر خوراکی

   چاپ با جوهر خوراکی به روند ایجاد تصاویر از قبل آماده شده با رنگ‌های خوراکی بر روی انواع گوناگون شیرینی‌جات مانند کلوچه، کیک شیرینی گفته می‌شود. در این روش چاپ تصاویر دیژیتالی توسط یک چاپگر بر روی یک کاغذ خوراکی نازک منتقل می‌شوند و سپس این کاغذ بر روی شیرینی یا کیک قرار می‌گیرد. این کاغذ از نشاسته و شکر درست شده و چاپ بوسیله رنگ‌های خوراکی صورت می‌گیرد. برخی از تصاویر چاپ شده خوراکی توسط اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا تأئید شده و بطورکلی خوردن آن بی ضرر شناخته شده‌است. این تصاویر کیفیت بالا و شفافیت رنگ را در برابر رطوبت از دست نداده و همچنین رنگ های بکار رفته نیز در اثر رطوبت ثبات خود را از دست نمی‌دهند. در ابتدا چاپ تنها بر روی کاغذ برنج انجام می‌شد اما با پیشرفت این نوع چاپ امروزه می‌توان تصاویر را بر روی برخی مواد دیگر پوششی کیک نیز چاپ کرد

 1. خمیر شکری

  خمیر شکر (یا همان گام پیست، رجوع شود به مقاله گام پیست همین سایت) سفت‌تر از خمیر فوندانت است. این خمیر برای پوشاندن کیک و همینطور ساختن اشکال، گل‌ها و عروسک‌ها برای تزیین کیک بکار می‌رود.[۱]wilton

[۲]Joseph Lambeth

[۳]The The International Cake Exploration Society

[۴]The Victorian Wedding Cake

[۵]The Lambeth Method

[۶]Wafer Mache

روش نگهداری کیک

بسیاری موارد برای هر فرد  علاقه مند به تهیه کیک، پیش می آید که تصمیم به تهیه و تزئین کیک می گیرد اما پس از اتمام پخت کیک به هر دلیل نمی تواند آن را تزئین و مصرف نماید یا اصلا برای سبکتر شدن کارهای خود در روز میهمانی، تصمیم به تهیه کیک از قبل میگیرد. در این مطلب، نحوه نگهداری کیکها قبل و بعد از تزئین بیان میگردد:

۱- کیکهای پخته و تزئین نشده: هر کیک پس از آنکه مرحله پخت آن کامل شد، باید حداقل (بسته به نوع کیک) پنج دقیقه در فر بماند و سپس از فر خارج گردد. در صورت خارج کردن کیک بلافاصله پس از پخت، اطرف کیک به داخل جمع می شود یا پف سطح رویی می خوابد یا سطح رویی کاملا می خوابد. این امر به دلیل تغییر ناگهانی دما برای کیک رخ می دهد. بنابراین پس از آنکه زمان لازم برای ماندن کیک در فر به پایان رسید، کیک را از فر خارج کرده و با روشهای مربوطه کیک را از قالب خارح نمایید و روی پنجره خنک کننده  قرار دهید تا کیک خنک شود. اگر کیک گرم را داخل ظرف بگذارید، کیک به آن میچسبد. اگر پنجره خنک کننده ندارید، از ابتدا کیک را از سطح مورد نظر برای تزئین، در ظرف سرو قرار دهید. ولی اطراف آن باز باشد تا داخل کیک خمیر نشود.

پس از آنکه کیک خنک شد، برای نگهداری کیک در داخل یخچال (حداکثر سه روزه باید از یخچال خارج و مصرف شود)، کیک را داخل یک نایلون پیچیده هواگیری کرده و در داخل یک ظرف در یخچال بگذارید. اگر نایلون به طور کامل هواگیری نشود، کیک خشک می شود و اگر درون ظرف دربسته نباشد، بوی یخچال را جذب می کند.

در صورتی که برای مدت طولانی مثلا یک ماه قصد نگهداری کیک در فریزر را دارید، پس از خنک شدن کیک، ان را درون فویل آلومینیمی نازک بپیچید به طوری که هوا داخل آن نباشد. درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و در فریزر بگذارید. کیک درون فریزر کاملا مستعد خرد شدن و شکسته شدن است. بنابراین مراقب باشید که به آن ضربه نخورد.

 

۲- کیکهای خامه ای تزئین شده: این کیکها را قبل از برش خوردن، مستقیما می توانید در یخچال نگهداری کنید. اما پس از برش خوردن، اگر مستقیما در یخچال قرار بگیرند، کیک آنها خشک میشود. بنابراین میتوان کل کیک را در ظرفی دربسته نگهداری نمود و یا روی سطح برش خورده کیک سلفون کشید. در هنگام بازکردن سلفون، باید به آهستگی سلفون را جدا نمود چون  در غیر اینصورت، با خود بخشی از کیک را جدا میکند. در صورتی که قصد نگهداری در فریزر را دارید، تزئینات را با پالت یا قاشق جدا و پاک کرده  کیک را به روش قبل فریز کنید و تزئینات را جداگانه نگهداری نمایید.

۳- کیکهای با روکش فوندانت: تنها خطری که کیکها را در یخچال تهدید میکند، خشک شدن فوندانت رویه آنهاست. بنابراین با کاور نمودن کل کیک، آن را سالم نگه میدارید.  ضمنا روی قسمت بریده شده کیک را مشابه کیک خامه ای بپوشانید!

 

wedding-6